TKAD™ logo vector


Below you can download free TKAD™ logo vector logo. This logo uploaded 05 Sep 2014. TKAD™ logo vector logo downloaded 0 times. See preview TKAD™ logo vector logo, download TKAD™ logo vector logos vector for free, write meanings, This is logo available for Windows 8 and Mac OS. You can download vector image in EPS, AI, CDR formats

Tags: Turkey , medical

Format: EPS

Description: Türk Karaciğer Araştırmaları Derneği<br /> ( TKAD, TASL )</p> <p>Derneğin amacı, karaciğer ve hastalıkları ile ilgili her türlü bilimsel araştırmayı teşvik etmek, araştırıcılar ve gruplar arasında işbirliğini sağlamak, yurtiçi ve yurt dışındaki aynı amaçlı kuruluşlar ile iletişim ve bilgi alışverişini sağlayarak insan sağlığına hizmet etmektir.</p> <p>Karaciğer Araştırmaları Derneği Prof. Dr. Süleyman Yalçın'ın önderliğinde İstanbul, Cerrahpaşa, Marmara, Ege ve Ankara Tıp Fakülteleri'nde 12 öğretim üyesinin bir araya gelmesiyle 1992 yılında İstanbul'da kurulmuştur. </p> <p>Ülkemizde karaciğer hastalıkları, özellikle de viral hepatitler önemli bir konumda bulunmaktadır. Bu itibarla Türk Karaciğer araştırmaları önümüzdeki yıllarda bu alanda bilimsel araştırmaların teşvik edilmesi ve toplumun karaciğer hastalıkları konusunda haberdar edilmesi için daha fazla faaliyet göstermeyi amaçlamaktadır.

Author:

Uploader: active-user

Please consider supporting us by giving a social vote after downloading. Thanks!

   

Views: 1213

Average Rating: 4

Number of ratings: 2

Uploaded: 2014-09-05

Update: 2014-09-05

Download: 0

Download price: free

Available: yes

Web: http://www.tasl.org.tr/

Downloading TKAD™ file vector logo you agree to abide to our terms of use.
Please consider supporting us by giving a social vote after downloading. Thanks!

Post a Meaning

Write about your feelings and thoughts!

Know what this logo is about? Does it mean anything special to you? Know the history of the logo or interesting facts about this? Share your meaning with community, make it interesting and valuable.
Only registered users can post meanings. Please Sign Up or Log in.